Нехтувати навігацією .

Інформаційний звіт щодо функціонування та розвитку системи освіти у 2006-2007 навчальному році.ПЕДАГОГІЧНІ КАДРИ

 

2.1. Оплата праці та соціальний захист педагогічних працівників

Відповідно до постанов Кабінету Міністрів з 1 червня 2007 року було запроваджено ІІ етап Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ і закладів окремих галузей бюджетної сфери, зокрема галузі «Освіта». Заробітна плата освітян зросла в середньому на 20%. Для запровадження ІІ етапу Єдиної тарифної сітки та з урахуванням встановлених з 1 травня 2007 року розмірів підвищення посадових окладів (ставок заробітної плати) та додаткової оплати за окремі види педагогічної діяльності з міського бюджету було виділено додатково 114,9 млн. грн.

Крім того, з 1 липня 2007 року відбулось чергове підвищення заробітної плати всім працівникам галузі «Освіта» ще на 5% посадового окладу (ставки заробітної плати) та встановлена мінімальна заробітна плата в розмірі 440 грн.

До початку нового навчального року з 1 серпня 2007 року рішенням сесії Київської міської ради всім педагогічним працівникам галузі встановлено надбавку в розмірі 20% посадового окладу (ставки заробітної плати). До 1 серпня така надбавка сплачувалась у розмірі 10% посадового окладу (ставки заробітної плати). На встановлення двадцятивідсоткової надбавки з міського бюджету було виділено додатково 21,4 млн. грн.

У повному обсязі виконуються окремі пункти статті 57 Закону України «Про освіту» в частині виплати грошової винагороди, матеріальної допомоги  та надбавки за вислугу років.    

Ураховуючи всі підвищення та доплати, заробітна плата молодого спеціаліста на початок нового 2007-2008 навчального року зросте до 1105,60 грн. (на початку 2007 року вона становила 733,60 грн., таким чином, приріст складає 51%), а заробітна плата спеціаліста вищої категорії становитиме 1943,50 грн. (на початку 2007 року - 1404,79 грн., приріст складає 38%).

Ураховуючи всі підвищення та доплати, виплату відпускних і матеріальну допомогу на оздоровлення, середня заробітна плата працівників галузі «Освіта» за І півріччя 2007 року становила:

  • - середня по галузі - 1021,10 грн. (за 2006 рік - 864,89 грн., приріст 18%);
  • - педагогічних працівників - 1257,83 грн. (за 2006 рік - 1049,24 грн., приріст 20%).

Уперше до початку нового навчального року всі педагогічні працівники м. Києва отримають грошову винагороду в розмірі 50% від посадового окладу (ставки заробітної плати). Крім того, усім працівникам галузі до професійного свята Дня працівника освіти буде нараховано премію в розмірі посадового окладу (ставки заробітної плати). На забезпечення цих цілей з міського бюджету додатково виділено 70,9 млн. грн.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.03.2006

№ 282 «Про реалізацію Закону України «Про реструктуризацію заборгованості з виплат, передбачених статею 57 Закону України «Про освіту» педагогічним, науково-педагогічним та іншим категоріям працівників навчальних закладів» продовжується погашення кредиторської заборгованості з виплати надбавки за вислугу років і допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки. Виплати здійснюються згідно із затвердженим кошторисом за 1997-1999 роки. За І півріччя 2007 року сплачено 10,5 млн. грн.  

Головне управління освіти і науки постійно контролює питання своєчасної виплати заробітної плати та відпускних, дотримує виконання законодавчих актів з питань підвищення заробітної плати. На початок 2007-2008 навчального року немає заборгованості перед працівниками галузі «Освіта» міста Києва з виплати заробітної плати.

Гістограма 1

 

За вагомий особистий вклад у розвиток столичної освіти, значні успіхи в педагогічній, науково-педагогічній або управлінській діяльності Головне управління освіти і науки виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) вперше запровадило заохочувальну відзнаку - нагрудний знак «Відмінник столичної освіти» - та встановило премію в розмірі двох посадових окладів.

2.2. Підготовка та перепідготовка педагогічних кадрів

Відповідно до Конституції України, законодавства України про освіту, Указу Президента України «Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні», Національної доктрини розвитку освіти, Державної програми «Вчитель» та програми «Освіта столиці: 2006-2010 р.р.» необхідно забезпечити рівний доступ до якісної освіти та досягнення міжнародних освітніх стандартів через систему підготовки та перепідготовки висококваліфікованих педагогічних працівників.

Підготовку педагогічних кадрів для потреб навчальних закладів м. Києва здійснюють Київський міський педагогічний університет

ім. Б.Д.Грінченка, Київський педагогічний коледж ім. К.Д.Ушинського, Київський міський педагогічний коледж, Педагогічний коледж при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка У цих закладах здобувають освіту 5079 осіб, у тому числі за державним замовленням - 3448 осіб.

Педагогічні коледжі здійснюють підготовку педагогів за освітньо кваліфікаційними рівнями «молодший спеціаліст» та «бакалавр», а КМПУ ім. Б.Д.Грінченка  - «спеціаліст», «бакалавр», «магістр».

Головне управління освіти і науки систематично приділяє увагу питанням підготовки та підвищення кваліфікації педагогічних кадрів в місті Києві.

Головним управлінням освіти і науки проаналізовано стан підготовки і підвищення кваліфікації педагогічних кадрів. На основі аналізу виявлено дублювання в підготовці фахівців  однакових спеціальностей, що спричиняє нераціональне використання матеріальних, фінансових і кадрових ресурсів, не дає можливості забезпечити необхідну спеціалізацію навчальних закладів, наступність у їх роботі, підвищити якість педагогічної освіти, перейти до європейської системи підготовки педагогів для загальноосвітніх навчальних закладів міста.

Колегією Головного управління освіти і науки на основі даного аналізу прийнято рішення щодо  створення цілісної системи підвищення професійної майстерності вчителя, що забезпечуватиме умови для безперервного удосконалення кваліфікації педагогічних працівників. Актуальними стають розробка і впровадження модульно-кредитної системи, за якою педагогам зараховують не тільки результати курсової перепідготовки, а й  здійснення інноваційної діяльності, робота в профільних семінарах тощо. Одним з головних визначено завдання розроблення дієвих методів оцінювання якості різних форм підвищення професійної майстерності для їх зарахування. На сучасному етапі важливим є питання підвищення інституційної спроможності районних науково-методичних центрів, інноваційних майданчиків, їх дієва співпраця з Київським міським педагогічним університетом ім. Б.Д. Грінченка. Такі заходи допоможуть збагатити палітру можливостей для підвищення професійної кваліфікації освітян столиці.

Колегія Київської міської державної адміністрації розглянула питання щодо підготовки й підвищення кваліфікації педагогічних кадрів у місті Києві та запропонувала до розгляду Концепцію розвитку цілісної системи підготовки і підвищення кваліфікації педагогічних кадрів.

2.3. Підтримка молодого вчителя

Однією з найважливіших умов збереження інтелектуального потенціалу м. Києва є стабільність і розвиток процесу відновлення педагогічних кадрів. Професійна адаптація молодого спеціаліста є складовою ефективної роботи щодо підготовки, становлення та підвищення професійної майстерності молодих спеціалістів й удосконалення освітнього процесу в цілому. Розвивати професійний потенціал спеціаліста-початківця - одне із основних завдань методичної служби міста.

Для забезпечення адаптації молодих учителів, їх матеріальної та моральної підтримки розпорядженням київського міського голови визначено продовжити такі заходи:

- закуповувати щомісяця для молодих фахівців та студентів безкоштовні проїзні квитки;

- закріпити в навчальних закладах за молодими фахівцями досвідчених педагогів-наставників;

- забезпечити шкільні бібліотеки фаховою періодичною пресою, ураховуючи потреби молодих фахівців і студентів;

- організовувати в районних управліннях освіти конкурси молодих фахівців, встановлювати персональні стипендії кращим молодим учителям району;

- виплачувати молодим спеціалістам одноразову грошову допомогу в розмірі не менше ніж 1000 грн. В 2006 році таку допомогу отримали 554 молоді фахівці.

       Згідно з розпорядженням київського міського голови встановлено надбавку до ставки заробітної плати молодим фахівцям і студентам за складність і напруженість роботи в розмірі від 10% до 30%.

З 18.08.2006 року рішенням № 87 Колегії Київської міської державної адміністрації молодим спеціалістам, які мають дипломи з відзнакою, на три роки роботи в навчальному закладі встановлено виплату надбавки до заробітної плати в розмірі 50% від посадового окладу.

Передбачено також молодим спеціалістам - випускникам поточного року - виділяти одноразову грошову допомогу в розмірі 3000 грн. (по 1500 грн. наприкінці першого семестру та по закінченню першого року роботи в навчальному закладі).

У всіх районах м. Києва працюють «Школи молодого вчителя».  Конкурси молодого вчителя, організовані в районах, мають виявити та підтримати обдарованих, творчих молодих учителів. Вони покликані сприяти підвищенню фахового рівня молодих педагогів і популяризації педагогічної професії серед учнівської молоді.

Визначено такі завдання конкурсу:

  • - піднесення соціального статусу і престижу педагогічної професії;
  • - привернення уваги громадськості, органів влади до проблем освіти;
  • - популяризація інноваційних педагогічних технологій;
  • - сприяння творчим педагогічним пошукам;
  • - удосконалення фахової майстерності молодого вчителя;
  • - поширення передового педагогічного досвіду.

За результатами конкурсів кращим молодим учителям району виплачують персональну стипендію. В 2007 році 85 молодих фахівців отримали премію в розмірі від 500 грн. до 1500 грн.

 

2.4. Забезпечення педагогічних працівників житлом

На квартирному обліку в м. Києві перебуває 1162 педагогічних працівники. Протягом 2006 року педагогічні працівники отримали 90  квартир (14 - за рахунок бюджету; 64 - за програмою «50% на 50%»; 12 - за молодіжним кредитом). В 2007 році педагогічним працівникам надано 2 квартири  за рахунок бюджету (1 квартира з міського бюджету та 1- з бюджету Святошинського району).

Гістограма 2

 

Таблиця  3

Забезпечення житлом педагогічних працівників закладів освіти

м. Києва станом на 01.07.2007 року

 

№ пп

Район

Кількість працівників, які перебувають на квартирному обліку

Житло за рахунок бюджету

За програмою

«50% на 50%»

За програмою молодіжного кредиту

Усього

виділено РДА

виділено КМДА

виділено РДА

виділено КМДА

1

Голосіївський

78

             

-

3

1

2

-

6

2

Дарницький

111

             

-

1

-

6

-

7

3

Деснянський

163

             

1

1

 

3

-

5

4

Дніпровський

166

             

-

2

-

7

-

9

5

Оболонський

98

              

-

1

-

7

1

9

6

Печерський

55

               

1

1

1

1

-

4

7

Подільський

129

             

-

1

-

5

-

6

8

Святошинський

134

             

1

1

6 + 14

-

5 + 6

33

9

Солом'янський

110

             

1

2

1

5

-

9

10

Шевченківський

118

                  

-

2

-

5

-

7

                           ВСЬОГО:

1162

           

4

15

23

41

12

95

 

Аналізуючи стан забезпечення житлом педагогічних працівників міста в 2006 році, слід зазначити, що Святошинською районною державною адміністрацією педагогічним працівникам надано найбільше квартир - 20 за програмою «50% на 50%» та 11 - за програмою молодіжного кредитування.

У 2006 році жодної квартири не виділено вчителям у Дарницькому, Дніпровському, Подільському, Солом'янському та Шевченківському районах.

У 2007 році в Святошинському та Солом'янському районах передбачено будівництво житлових будинків для вчителів району.

3 серпня 2007 року на Колегії Київської міської державної адміністрації отримано доручення київського міського голови виділити земельні ділянки для будівництва педагогічним працівникам міста гуртожитків.

 

2.5. Звернення громадян

Інспекція навчальних закладів провела порівняльний аналіз звернень громадян за 2005-2006 та 2006-2007 навчальні роки.

У 2006-2007 навчальному році надійшло 247 звернень, що на 123 більше ніж у 2005-2006 н.р.

Аналіз звернень свідчить, що 80% порушених питань належить до компетенції навчальних закладів і районних управлінь освіти.

У 2006-2007 навчальному році надійшла така кількість звернень за районами:

Таблиця 4

 

Назва району

2006-2007 н. р.

2005-2006 н.р.

1

Голосіївський

30

11

2

Дарницький

29

22

3

Деснянський

23

13

4

Дніпровський

28

12

5

Оболонський

25

15

6

Печерський

11

5

7

Подільський

2

7

8

Святошинський

38

11

9

Солом‘янський

26

10

10

Шевченківський

35

18

 

Найбільша кількість звернень надійшла зі Святошинського (38), Шевченківського (35), Голосіївського (30), Дарницького (29) районів.

Зменшилась кількість звернень у Подільському районі: лише 2 протягом навчального року.

70% звернень надійшло від батьків учнів навчальних закладів.

Батьки зверталися з питаннями щодо порушення чинного законодавства в частині правильного розподілу навчального навантаження учнів упродовж тижня, порядку комплектування класів, прийому дітей до першого класу ЗНЗ, організації конкурсного відбору учнів під час зарахування їх до спеціалізованих шкіл, гімназій, ліцеїв тощо.

Зросла кількість звернень від учителів: у 2006-2007 н. р. їх було 43, у минулому навчальному році - 28. Підставою для них стало порушення ст. 25 Закону України "Про загальну середню освіту" в частині розподілу педагогічного навантаження, упередженого ставлення директорів шкіл, необ'єктивного оцінювання професійних досягнень тощо.

Залишається актуальною проблема грошових поборів з батьків на потреби навчальних закладів. У цьому навчальному року надійшло 24 звернення з цього питання, у минулому навчальному році їх було 15.

Збільшилася кількість усних звернень громадян за номерами телефонної лінії САLL-центру Київської міської державної адміністрації. У 2006-2007 році їх надійшло 67 (27%).

Найбільш характерними зверненнями були такі:

  • - порушення чинного законодавства;
  • - упереджене ставлення вчителів до учнів, конфлікт між учителем та учнями, учителями й батьками;
  • - конфлікт між адміністрацією та педагогічними працівниками навчального закладу;
  • - незадовільний стан навчально-виховної роботи;
  • - порушення правил з охорони життя та здоров'я дітей і безпеки їх життєдіяльності;
  • - агресивна поведінка учнів, незадовільний стан виховної роботи;
  • - незадовільна матеріально-технічна база закладів освіти.

Для уникнення конфліктних ситуацій необхідно:

  • - вирішувати проблеми навчального закладу за участю вчителів, учнів та їхніх батьків;
  • - інформувати батьків щодо норм документів, які регламентують навчально-виховний процес;
  • - посилити роботу щодо запобігання неетичної поведінки педагогів.